İsrail’in İran’a Saldırısı Beklenirken İncirlik Hava Üssü’nde Hareketlilik: ABD Bombardıman Uçakları Havalandı

İran ile İsrail arasındaki gerilim artarken, Adana’daki İncirlik Hava Üssü’nde dikkate değer bir hareketlilik yaşandı. ABD Hava Kuvvetleri’ne ait 2 adet B-1B Lancer bombardıman uçağı, Bomber Task Force 24-2 kapsamında planlanmış bir eğitim misyonu için Türkiye’nin İncirlik Hava Üssü’ne doğru uçuş gerçekleştirdi.

Bu misyon çerçevesinde, ABD uçakları Türk savaş uçaklarıyla entegre olarak eğitim yapmak üzere İncirlik’e uçtu. Ayrıca, ABD uçaklarının Türk kuvvetleriyle koordineli olarak farklı eğitim faaliyetleri gerçekleştirmesi bekleniyor.

Hava Üssü Komutanı Albay Kevin Lord, Türk ev sahiplerine, İncirlik’te yaşayan ve çalışan ekibe verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Ayrıca, ABD ve Türk kuvvetleri arasındaki ikili eğitim operasyonlarının ve rutin angajmanların bölgesel güvenliği ve istikrarı güçlendirdiğini vurguladı.

ABD Avrupa Komutanlığı ve 39’uncu Hava Üssü yetkilileri, Türk Savunma Bakanlığı ile yapılan ortaklıkların önemini vurgulayarak, ikili eğitimlerin bölgedeki işbirliğine ve ortak savunmaya nasıl katkı sağladığını belirtti.

Bu konuşlandırma, B-1B bombardıman uçaklarının İncirlik Üssü’ne ilk ziyareti değil. Daha önce 2023 yılının Kasım ayında 2 adet B-1B uçağı İncirlik Üssü’ne gelmiş ve çeşitli eğitim faaliyetleri gerçekleştirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir